We Lived Off Of $20 For a Week 🤑💸

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 ноя 2017
  • In the name of Thanksgiving and being grateful for what they have, Evelyn, Grace, and Nikki attempt to live off $20 for a week. Things... didn't really go as planned. Could you live off $20 for a week?
    Follow Nikki on IG: instagram.com/nchanel
    Follow Evelyn on IG: instagram.com/evelynfromtheinternets
    Follow Grace on IG: instagram.com/gracelhathaway
    Have you watched us try peel off makeup yet? Watch next: ruclip.com/video/WaCFZ2eLT94/видео.html
    Sign up for NaturallyCurly.com's weekly newsletter for tips, product recs, and more: www.naturallycurly.com/signup
    FIND US ONLINE:
    www.naturallycurly.com
    facebook.com/naturallycurly
    ruclip.com/user/naturallycurly...
    twitter.com/naturallycurly
    instagram.com/naturallycurly
    www.pinterest.com/naturallycurly
    This video is not sponsored.
  • Хобби и стильХобби и стиль

Комментарии • 1 424

  • HANPENG XU
    HANPENG XU День назад

    Living on of $20 for a week? it probably depends on where you live..

  • YtHijackplayz Hijacker
    YtHijackplayz Hijacker 2 дня назад +1

    Is the woman that’s pregnant related to larray?

  • 不謹慎
    不謹慎 9 дней назад

    All these comments on this video are funny but mildly upsetting... I can't imagine living off of $20 a day even... I'm sorry guys lol

  • Sydney Adams
    Sydney Adams 9 дней назад +1

    7:58 when your mom said you can go to Chick Fil A instead of eating food at home 😅😅😂😂🤣🤣

  • yh813
    yh813 16 дней назад

    To survive this challenge. Make the Dollar Tree your best friend.

  • Barney Isbay
    Barney Isbay 17 дней назад +1

    This is what my life is every week for years it’s funny to see others deal with it that aren’t used to it shows how strong a lot of us are dealing with this constantly to all the other people that deal with this everyday props to you we’re really strong no hate love you guys just spiting facts have a great day whoever’s reading this🙂❤️❤️

  • Catherine M
    Catherine M 21 день назад

    This was just one big joke.

  • Ellie & Bella
    Ellie & Bella 22 дня назад

    I could live of £5 a day probably

  • Shonna05
    Shonna05 24 дня назад +1

    I could have did this challenge easily lol🙋🏾‍♀️

  • lol lol
    lol lol 25 дней назад

    Id just eat my cat's food

  • - ashawna
    - ashawna 25 дней назад

    Evelyn wasn’t invited to the baby shower?

  • Ngoni Griffith
    Ngoni Griffith 25 дней назад

    I am thankful for all things.

  • Autumn Moon Shine
    Autumn Moon Shine 28 дней назад

    I wouldn’t last, I’d blow it by Wednesday 😭

  • 100 subs without Vids?
    100 subs without Vids? Месяц назад

    0:50 me

  • _.Mintii._
    _.Mintii._ Месяц назад

    *goes to Dollar Tree food section*

  • Salty Crackers
    Salty Crackers Месяц назад

    Are there potatoes in the fridge?

  • Shae Reub
    Shae Reub Месяц назад

    Bagged salads at the grocery store. No prep work, and it’s $2.65 after tax for a bag that would last me area in a half. Easy

  • Basinu
    Basinu Месяц назад

    So basically what I do... Good luck

  • M 205
    M 205 Месяц назад

    I'd hit up dollar tree for food 😂 spend all 20 there. No going anywhere .

  • Shannon Dalshaug
    Shannon Dalshaug Месяц назад

    You girls need to try again with the budget, Nikki if you take out the extra you spent on your hubby you did awesome and tried really hard!! Fair enough that you all have a great income and can spend lots, but this was a challenge it was meant to be hard there's so many people who don't have the advantages you have and this was only one week, your willpower needs improvement!!

  • Bana
    Bana Месяц назад

    Same girl we need to EAT i

  • slime tastic
    slime tastic Месяц назад

    I guess it wasn’t cheating when you brought the gift

  • Hayley Smallz
    Hayley Smallz Месяц назад

    Y’all must be in Austin Texas 😆🤘

  • MissLilieSnaps
    MissLilieSnaps Месяц назад

    Bruh I live off a dollar a week

  • Jocelyn Paul
    Jocelyn Paul Месяц назад

    I can easily live off of $20 for a week Jack in the Box 99-cent tacos and a dollar hamburger that's what I will be living off of

  • Naruto 23
    Naruto 23 Месяц назад

    Try surviving off 20$ with 2 kids for a week

  • C’s Mixed Lifestyle
    C’s Mixed Lifestyle Месяц назад

    Working with them would be my dream job

  • marvelous Marvin
    marvelous Marvin Месяц назад

    Basically living black

  • kitten jam
    kitten jam Месяц назад

    Don't. u guys go to dollar tree life saver 😌

  • JJ Fly
    JJ Fly Месяц назад

    I am thankful for my family

  • NOONEGIVESAFUCKKK
    NOONEGIVESAFUCKKK Месяц назад

    Bold, spicy and regular ketchup 😂😂

  • weirdo.lewers
    weirdo.lewers Месяц назад

    I could live of mcdonalds for a week only for 7 dollars or more bishhhhh

  • gemini16th
    gemini16th Месяц назад

    Not in New York you can't...

  • Kristian
    Kristian 2 месяца назад

    so basically nobody could stay on budget for a week? weak minds.

  • YouTube Lover
    YouTube Lover 2 месяца назад +1

    this must have been *super hard* , $20! that's as much as I spend a day!

  • Phoebe Alexander
    Phoebe Alexander 2 месяца назад

    you guys should not be getting judged by anyone because you are doing it fro content and to show all of your viewers that there are people that live like this that have to live off this kind of money and its not just people that live under the poverty line its also college students. And all thos people have to control them self's and once in a great while they might get a treat of some sort. But all that you guys are trying to say is that you were seeing what it would feel like to be in some one less fortunets shose and its hard.

  • Isis Edmond
    Isis Edmond 2 месяца назад

    family

  • Taco Cat
    Taco Cat 2 месяца назад

    All of them went over budget but Nikki easily won.

  • Girl Mousy
    Girl Mousy 2 месяца назад

    When Nikki spent 16 dollars on McDonald's I feel like that shouldn't have counted because it was for her husband but they all did great LOVE YOU SO MUCH 💓💓💓

  • karla caudillo
    karla caudillo 2 месяца назад

    Go to dollar tree? and buy ramen and Gatorade fr!

  • Irish Coffeebean
    Irish Coffeebean 2 месяца назад

    $20 a week? did you guys do the math here? thats literally like $3 A DAY. Thats a soda and maybe a granola bar. What would have made more sense was maybe like $100 a week. or heck..even $75-$50. Congratulations, now you know what it feels like to be apart of the welfare system.

  • Lady Labyrinth
    Lady Labyrinth 2 месяца назад

    Ramen n egg sandwiches. Could probably even afford some cheese too. Ride the bus/train

  • Judy Elhag
    Judy Elhag 2 месяца назад

    My mom spend 500 a week

  • Shelly Reynolds
    Shelly Reynolds 2 месяца назад

    This just isn't safe being preggo. Tho you should naturally be cooking your own food. Just to feed your growing child what you need to, there's no way to do this. I mean even shopping for the week is going to be at least $50 on the cheap.

  • Lahja101 Walker
    Lahja101 Walker 2 месяца назад

    Shoot order off the McDonald's dollar menu.

  • Memento Mori
    Memento Mori 2 месяца назад

    Want to still have a social life while on a budget? Hang out with friends at the library (free) or invite them over for a movie night (free-er) 😂

  • Madison Andrews
    Madison Andrews 2 месяца назад

    The white girl doesn’t even have curly hair WHERE?!

  • Lotus W
    Lotus W 2 месяца назад

    I say blame it on the cost of living!!! But you can ALWAYS do a good baby shower gift from DOLLAR TREE!! That's my store!!!! Wendys has the 4 for $4 deal too

  • mayson ackerman
    mayson ackerman 2 месяца назад

    im thankful for school

  • Kawaii pig
    Kawaii pig 2 месяца назад

    This would be easy for me if I went grocery shopping the day before it started

  • Unencumbered Nomad
    Unencumbered Nomad 2 месяца назад

    This was brilliant!

  • Pizzangels
    Pizzangels 2 месяца назад

    Lesson of da video..work hard so u don't need to suffer on a $20 budget😂😂

  • Amber Ray
    Amber Ray 2 месяца назад

    Sorry, if you just stocked your fridge, you're not living on $20. All that food costs money and should be counted. Feels like cheating.

  • Ohaunna Meyer
    Ohaunna Meyer 2 месяца назад

    Baked potatoes, rice and bean combinations, top ramen, and dollar menu items.

  • TheAStylist
    TheAStylist 2 месяца назад

    You most certainly cannot use well whisky in a Manhattan. LoL

  • Elysia Gonzalez
    Elysia Gonzalez 2 месяца назад

    I live the poor life everyday, I live off of $25 at most every week.

  • Your Mum
    Your Mum 2 месяца назад

    Why u yelling

  • Naturalista Nas
    Naturalista Nas 2 месяца назад

    I've made $20 in a week last before. Being a low income, completely independent college student can make you creative if you have the discipline, self control and basic knowledge of budgeting. I'd have bought two $1 bags of salad and make 6 salads out of those, bought a $1 dressing if I need,a $2 package of rice can make me a pot and a half, I can get 16 snacks out of $2 worth of granola bars, and I can buy a $0.65 can of apple juice concentrate. I'd have gotten a $1 bag of frozen veggies, a $5 two lb package of chicken breasts, an $0.88 package of pasta, a $0.65 bag of beans, and a $1 head of broccoli. For breakfast I can have a $1.88 18ct package of eggs with a $1 bag of bread for toast and have about $1.50 left over accounting for $0.44 in sales tax. What I bought covered 9 breakfast meals, 6 salads, 10 servings of rice and beans, 3 servings of broccoli, 3 servings of pasta with veggies and 8 servings of chicken to mix and match throughout the week.
    It's a very modest living and you'd have to eat close to recommended serving sizes to make it last even for one person. For two people I'd have to cut out the granola bars and apple juice then add another bag of pasta, a bag of veggies and another bag of beans.The meals would be simple and wouldn't contain a lot of different items but they would be healthy, frugal, and last a week. The basis is to buy on sale, coupon, ration, and buy things that produce the most food for the least money( rice, pasta, beans, certain fruits & veggies) I know they live in Austin and some areas just aren't as affordable for groceries as the groceries in my hood but I think CT and TX both have Save-A-Lot. They definitely would have stretched it further if they hadn't eaten out or bought vending snacks obviously. It's WAY cheaper to eat at home. I'm mostly concerned about people having to live in food deserts.

  • Isla Love
    Isla Love 2 месяца назад

    How y’all let the pregnant person beat y’all? 😂

  • Isla Love
    Isla Love 2 месяца назад

    You just never get the next one. 💀😂

  • Harrrgh
    Harrrgh 2 месяца назад

    Ooh, this is so first world!😹

  • Miss Anthrope
    Miss Anthrope 2 месяца назад

    Lol I lived like this for years, it's called being poor as fuck. It sucks!! But I eventually got out of it.. kinda.

  • Autumn Knighten
    Autumn Knighten 2 месяца назад

    I lived a week with like $10

  • Sawyer Rosr
    Sawyer Rosr 2 месяца назад

    20 lasts me sooo long dudes. But also grace kind of annoys me. Just a tiny bit.

  • Dani Matthews
    Dani Matthews 2 месяца назад +1

    How about you go to dollar tree!! That’ll last you 2 weeks with $20

  • Kayla Jett
    Kayla Jett 2 месяца назад

    i have food stamps so that $20 is going towards a bottle of wine.

  • Alyssa Marie
    Alyssa Marie 2 месяца назад

    My gas is $45 to fill, I wish it was $20 lol

  • Lisa C
    Lisa C 2 месяца назад

    I think it’s great you all emphasized gratitude near the end of the vid.
    No judgement. It just seems like you didn’t do the mental and emotional prep before starting the challenge, or maybe that was off camera. It’s tough to follow through using will power alone. That generally sets people up for failure. Also, I think $20/1week was unrealistically low. You all sound like you have quite a healthy amount of disposable income. So maybe $60 or something like that for food would more doable and yet still a challenge. I would consider putting groceries and restaurant food in separate budgets, which could still be a good challenge if the amounts were low enough but still doable. Even $40/$40 or something like that might help you to start off with a belief the challenge can be done.
    I think I would keep gasoline, medical copays, and gifts in separate budgets and put limits on those. Seems like that would make it more worry free.
    Anyway, good luck if you decide to do this again.

  • SHPOPPINKAY SLAYYZ
    SHPOPPINKAY SLAYYZ 2 месяца назад

    I'm thankful for everything and family

  • Symonne Peters
    Symonne Peters 2 месяца назад

    LMAO

  • jungkooks wife
    jungkooks wife 2 месяца назад

    I've lived of $0 for my entire life because my mom buys me food

  • Summer
    Summer 2 месяца назад

    Ugh idk how I’d be able to do this because a bitch gotta eat

  • Jazzy Enclair
    Jazzy Enclair 2 месяца назад +1

    Nicky's baby is gonna be a budget king / queen ..

  • Leslie Taylor
    Leslie Taylor 2 месяца назад +1

    I'm thankful for mom 👩and all friends👭👬👫, My boyfriend
    😍

  • Madison Smith
    Madison Smith 2 месяца назад

    😂😂😂

  • Madison Smith
    Madison Smith 2 месяца назад

    I thought Nikki was 23
    ,25

  • MsSassyMT
    MsSassyMT 2 месяца назад

    I could do $20 but that would be gas only. Luckily I eat breakfast and dinner at home and I pack a lunch...and bring my own coffee and creamer to work.

  • WinolaF.
    WinolaF. 2 месяца назад

    No offense to Evelyn, but she doesn’t rlly have curly hair

  • Lizzie Wright
    Lizzie Wright 2 месяца назад

    Nikki was on point...That was amazing I would have died

  • Leala Campbell
    Leala Campbell 2 месяца назад

    I’m sorry do u all realize that they spent all there money on food

  • Angel Fenwick
    Angel Fenwick 2 месяца назад

    Nikki did really good. Y'all should have stocked up on some Ramen Noodles. Evelyn lol you just said f it lol.

  • Krystina-Amina King
    Krystina-Amina King 2 месяца назад

    Evelyn.....👀😂 I would have done the same thing!

  • Mook Clark
    Mook Clark 2 месяца назад

    Bro u can make spaghetti for a week with $4 at dollar tree

  • luca aries
    luca aries 2 месяца назад

    Deadpool voice maximum effort

  • bamaca08
    bamaca08 2 месяца назад

    You didn't stay in budget. I think it is good to be thankful but people on food stamps May actually have this budget. Just saying.

  • lona Bennette
    lona Bennette 2 месяца назад

    As far as food goes thats easy beans, rice, chicken or turkey and just as i was thinking if gas was included it was mentioned!

  • Bella Allsopp
    Bella Allsopp 2 месяца назад

    not going to lie this is the worst video ever. they spent so much money and didn’t even TRY to follow this challenge. imagine the people living off $20. some people don’t have the money to afford this and this is the worst.

  • Total opposites Elle
    Total opposites Elle 2 месяца назад

    Do another one of these please

  • Estrella Boch
    Estrella Boch 2 месяца назад

    I’m thankful for everything literally every single thing like and comment if you agree

  • Ryanne McGovern
    Ryanne McGovern 2 месяца назад +1

    Shit.. Idda went to the dollar store. 💰

  • Nightcorebrightly
    Nightcorebrightly 2 месяца назад

    I lived off 15 dollars a week (i'm talking about for food not bills) all it takes is a farmers market and coupons

  • sophia creates stuff
    sophia creates stuff 3 месяца назад

    Now y'all know how I feel👌

  • •Aniyah Franklin•
    •Aniyah Franklin• 3 месяца назад

    Whataburger is life🤤🤤

  • Pina Conahla
    Pina Conahla 3 месяца назад

    Evelyn says she tried her hardest, yet ate like a rich person more than half the week XD

  • Pina Conahla
    Pina Conahla 3 месяца назад

    The baby shower money shouldn't count

  • ughhh mcrbinch
    ughhh mcrbinch 3 месяца назад

    Ohmy, those eggs look good

  • ughhh mcrbinch
    ughhh mcrbinch 3 месяца назад

    Ohmygod Nikki's fridge is sooo pretty

  • Sameka Beneby
    Sameka Beneby 3 месяца назад

    I love sushi too but Grace $70 whoa. Evelyn you just was like yea whatever I'm already over budget 😂😂😂

  • AlexaSwinford
    AlexaSwinford 3 месяца назад

    I could easily do this challenge lmao😂 I eat eggs for breakfast everyday(I’m on a diet)

  • Chelsea Jackson
    Chelsea Jackson 3 месяца назад

    So technically you can use $4.25 a day